Batrana中LTElte核查漏配邻区工具分析R代表的是

Trei teorii ale motivatiei
| LinkedIn
“Morcovii si betele functioneaza bine pe termen scurt. De asta ne lasam amagiti. Daca ii dai bani unui pusti ca sa il convingi sa citeasca, la inceput o sa citeasca o gramada de carti. Problema e insa ca in felul asta i-ai distrus orice dorinta profunda de a citi pentru ca acum percepe cititul ca pe ceva similar cu munca la McDonald’s, si numai un fraier ar munci fara sa fie platit.”
,,Este o nepotrivire ?ntre ceea ce ?tie ?tiin?a si ceea ce face businessul. Iat? ce ?tie ?tiin?a. Unu: acele recompense din secolul 20, acei factori de motivare pe care le credem parte natural? a afacerii, func?ioneaz?, dar numai ?ntr-o gam? foarte ?ngust? de circumstan?e. Doi: Acele recompense de tip ,,dac? – atunci” distrug deseori creativitatea. Trei: Secretul performan?ei ridicate nu sunt recompensele ?i pedepsele, ci motiva?ia intern? nev?zut?. Motiva?ia de a face lucrurile de dragul lor. Motiva?ia de a face lucrurile fiindc? sunt importante.
?i aici este partea cea mai bun?. Acest citat confirm? ceea ce ?tim in sufletul nostru. Deci dac? repar?m aceast? nepotrivire dintre ceea ce ?tie ?tiin?a ?i ceea ce face businessul, dac? aducem motiva?ia noastr?, no?iunile de motivare ?n secolul XXI, dac? dep??im aceast? ideologie periculoas? a recompensei ?i pedepsei, putem s? ne ?nt?rim performanta echipei, putem rezolva o mul?ime de probleme, ?i poate, poate, poate putem schimba lumea...”
Am citat aici din cartea lui Daniel Pink, “Drive. Adevarul despre ceea ce ne motiveaza cu adevarat.” Am citit-o pe nerasuflate si m-am regasit in ea. I-am dat dreptate, ii promovez teoria dar tot nu am reusit sa uit de teoria lui Maslow si de cea a lui Herzberg. Si pe acestea gasesc ca le inteleg, intrucat am lucrat cu ele. Toate aceste trei teorii insa le-am reintalnit si discutat in detaliu cu prilejul unui curs despre motivatie, pe care l-am facut cu ceva vreme in urma. Tot evenimentul a iesit bine, ba din feedback-ul participantilor as putea spune ca a depasit asteptarile, dar mai curand decat as fi crezut, am ajuns sa testez aceste teorii ale motivatiei. Cum? In we-ul de dupa curs am vrut sa ma relaxez. Mi-am sunat prietenii si i-am invitat dupa amiaza la masa, asa ca mi-am alocat prima parte a zilei de sambata gatitului. Ce vreti, fiecare se relaxeaza cum gaseste de cuviinta – eu gatesc si apoi imi conving prietenii sa manance ce-am “produs” eu. Avand in vedere programul, prima vizita a fost la piata. Si cand incep sa fac cumparaturi, ma targuiesc pentru fiecare leguma, evaluez impreuna cu mamaia de la care iau morcovii daca au fost depozitati in conditii optime sau nu, ce soi sunt, de unde vin, cat de mult costa transportul… si la ce mancare se potrivesc. Si cu ce arome. Si ce vin merge alaturi de felul proaspat gatit. In fine, nu vreau sa te mai plictisesc cu asemenea detalii, cert este ca intotdeauna eu fac piata pentru aceste ocazii, dar am grija sa cumpar si flori. Si ultima caracteristica a unei asemenea vizite la piata este ca de fiecare data cheltuiesc toti banii. Asadar mergeam incarcat de pungi, pungute si flori spre casa si la un moment dat, am dat peste o batrana. Amarata, ca vai de ea… n-am stat mult pe ganduri si am vrut sa-i dau un ban. Dar chiar cheltuisem si ultimul leu, asa ca… i-am zambit si i-am oferit un buchet de flori. S-a uitat luuuung la mine, iar eu continuam sa zambesc. A vrut sa zica ceva, dar s-a multumit sa dea din mana, sa ofteze si apoi sa isi mute privirea. Eu – usor capos, i-am intins din nou florile. Ma gandeam ca ok, ea vrea bani, ca ii e foame, dar nu stiu cati oameni se gandesc la ea ca este o femeie batrana si vor sa-i faca o bucurie – sa-i dea ceva absolut inutil, dar frumos – o floare. Ceva, care sa-i mai insenineze viata… In cele din urma, a intins mana si a luat florile si le-a lasat jos langa ea fara ca macar sa ma priveasca. Infrant, am plecat si eu.
Mergeam si nu intelegeam: de ce n-a vrut batrana florile? O fi vorbit cu Maslow? El zicea ca daca ti-e foame, atunci nu mergi la o expozitie de arta. Sau daca mergi, nu apreciezi arta cu adevarat. Da, dar din toate teoriile motivationale, parca era si una care spune ca exista nevoi de dezvoltare, ce pot fi satisfacute in paralel cu cele existentiale, de la baza piramidei lui Maslow. Si gandeste-te si tu: de cate ori nu ai sarit peste masa de pranz, ori ai amanat-o pana la cina, doar pentru ca vroiai sa termini ceva la timp? Si tu alegeai sa flamanzesti pentru ca iti stabileai niste prioritati si decideai ca masa poate sa mai astepte… L-am mai cercetat un pic si pe Pink, umbland mai ales la scopul pentru care facem lucrurile… dar oricat am sucit aceste teorii, tot dezamagit am fost.
Asa ca am lasat lucrurile sa dospeasca. Si a trecut o vreme, iar cand refuzul batranei nu m-a mai durut, m-am gandit la asteptarile mele, la asteptarile ei… Si acolo am gasit conflictul. Gestul meu, desi sincer si frumos, ma asteptam sa-mi fie apreciat ca atare, indiferent de ce teorie a motivatiei era sustinut. Asteptarile femeii erau diferite. Nu le stiu, dar imi dau seama ca ceea ce i-am oferit eu, nu o interesa cu nimic. Si nu pot sa folosesc termenul “nu o motiva” pentru ca nu il gasesc adecvat. Voi de ramane la cel de asteptari.
Din punctul meu de vedere asteptarile seamana cu mersul la ghicitoare. Este o cercetare a viitorului si tu hotarasti, singur sau influentat de mediu, ce anume se va intampla. Cand iti iei bilete la un spectacol, cand mergi in concediu, cand te uiti pe fereastra si vezi cum este vremea… de fiecare data cand incerci sa anticipezi ce se va intampla in viitor, iti setezi niste asteptari. Si odata stabilite asteptarile, se pot intampla trei lucruri, care te vor face sa spui: of… ok sau oau! Vei spune “of… “ si vei fi dezamagit, daca realitatea este sub nivelul asteptarilor tale. Vei spune “ok” – daca lucrurile se intampla asa cum te-ai asteptat, iar “oau” zici doar daca realitatea iti depaseste asteptarile. Ce zici, esti de acord? Gandeste-te.
Acum, haideti sa conectam ideile intre ele. Care este legatura dintre teoriile motivationale de la inceputul articolului, batrana care nu vroia florile mele si stabilirea asteptarilor? Tot ce am de facut pentru a evidentia legatura este sa te intreb: atunci cand te simti foarte motivat, ce cuvant iti iese pe gura? Care dintre cele trei cuvinte ajungi sa-l folosesti: of… ok sau oau?
Acum cred ca daca am fi fata in fata, am ajunge sa discutam despre cum iti stabilesti asteptarile. Cat de joase si cat de inalte… si cu ce implicatii. Promit insa ca urmatorul articol sa fie pe aceasta tema: despre cum invatam sa ne stabilim asteptarile. Iar daca vrei sa-l citesti, tinem aproape.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citind acest articol ai devenit parte din proiectul “connecting ideas” si iti multumesc pentru timpul alocat. Prin acest proiect incerc sa redau o alta fateta a unor lucruri prea bine cunoscute, pentru ca in felul acesta, tu – cand le citesti, eu – cand le scriu, ajungem sa gandim in directii noi. Astfel apar idei noi, cad bariere si sunt convins ca devenim mai buni.
Daca tu consideri ca si altii ar putea aprecia aceste idei, te rog sa le impartasesti si lor link-ul unde ai gasit articolul. Mai mult, poti sa dai “like” sau “follow”, ca sa primesti notificari cand public un articol nou. Pana atunci voi continua sa leg idei diferite intre ele, iar pe tine te astept sa le citesti sau sa le comentezi.
Tinem aproape,
AlexandruLooking for more of the latest headlines on LinkedIn?Batrana2009
Thanks: &0
Showing results 1 to 2 of 2
Reputation: 15
Batrana2009
I am trying to patch Batrana2009 , i have patched startup check of dongle,
here is the patch , i will upload complete patch later.
Circuit advertisement
Reputation: 142
Re: Batrana2009
thanks. go on. the crash appear
Attached Images
(49.5 KB, 32 views)您所在位置: &
&nbsp&&nbsp&nbsp&&nbsp
2015npo-nokia-lte上半年高级考试题目.docx 11页
本文档一共被下载:
次 ,您可全文免费在线阅读后下载本文档。
下载提示
1.本站不保证该用户上传的文档完整性,不预览、不比对内容而直接下载产生的反悔问题本站不予受理。
2.该文档所得收入(下载+内容+预览三)归上传者、原创者。
3.登录后可充值,立即自动返金币,充值渠道很便利
2015npo-nokia-lte上半年高级考试题目
你可能关注的文档:
··········
··········
1.MR中不包含() CA、下行RSRPB、下行SINRC、下行Power HomeroomD、上行RIP2.诺基亚的S1 flex feature指下列哪个功能(A)AA、ENB可以通过两个不同的路径连接MMEB、MME和SGW之间可以有两条路径C、多个ENB的S1接口可以捆绑成一路D、以上说法都不对3.UE在LTE网络侧同时进行3种业务,指向两个APN,那么此时UE与EPS之间建立了几条默认承载(B) BA 、1
D、不确定4.LTE中CP的作用(B)A、用来降低对邻小区上行的干扰B、用来对抗实际环境中的多径干扰C、用来获得多用户分集增益D、用来避免远近效应带来的多址干扰5.UE在idle状态下不能处理的信令流程是(C)A.cell reselectionB. pagingC. handoverD.TAU6.TAC/TAU描述正确的是(D)A.TAU只能在idle状态下发起,TAU分为普通TAU和周期性TAUB.TAU过程一定要先进行随机接入,TAC内所有小区的PAGING数量是一样的C.TAU是NAS层过程,TAU过程不需要先进行随机接入D.TAC是MME对UE移动性管理的区域,TAU可以在idle或connected状态下发起7.网络优化过程中可以通过下列哪个用户标志关联无线数据(如MR)和核心网数据(如IMSI)() DA.C-RNTI
B.MMESIAPID
C.Enbsiapid
D.TMSI8.20M带宽TD-LTE小区PMAX=37dBm8通道天线聚合增益3.7 dBm,PA=-3,PB=1时,参考信号的EPRE是(B)CA、11.2
D 11.99.关于LTE信号的测量量的描述,哪个不正确()BA.RSSI测量的是测量带宽内有RS的那些sysmbol的平均功率,包括噪声、干扰和本身信号的功率。B.测量每个天线发射支路的RS,主要用R0的平均值作为RSRP,RSRP不受负荷的影响C.RSRQ的最大值为-3dB,收到本小区及邻小区负荷的影响,数值变化大,不容易从中判断信道质量的实际情况。D.SINR受到网络负荷的影响,包括本小区和邻区,可以一定程度反映信道质量。10.Batrana
LTE 的无线规划数据根据什么信息与现网关联()BA.enbid+icr
D incell_id11.打开预调度可以起到以下哪些作用()CA.提升切换成功率B.降低终端发射功率C. 缩短业务响应时间D.加倍下载速度12.在进行多层网络的切换优化时,下列哪些措施不能实现切换频点的优化级设置()DA.调整异频A3B.
调整异频A5C
调整异频频偏D
调整频点优先级13.哪种SRB可用于承载NAS信令(D)A.SRB0/1/2
D SRB214.以下多频段指示(MFBI)的说法哪个是正确的(A)AA.Band41包含Band38B.
Band39包含Band40c.
Band40包含Band39D.
以上都是错误的15.下面哪些情况不会直接影响该小区产生的上行控制信道PUCCH的资源使用量(B)BA.Periodic Measurement 打开B. 减少最大RRC连接用户数参数的设置C.改变PRACH偏置参数的设置值D. 增加PDCCH信道CCE的聚合度的设置16一个无外部干扰,轻载和初步无线优化的LTE网络,下行为2×2MIMO,dlRsBoost设置为0或3时,下面的描述正确的是(A)dlRsBoost为3时,路测中的RSRP均值会比dlRsBoost为0时增加dlRsBoost为3时,路测中的SINR均值会比dlRsBoost为0时提高dlRsBoost为3时,对PDSCH中的部分RE的干扰增强,导致PDSCH的解调dlRsBoost为3时,路测中的CQI均值一定会增加17.终端是否支持FDD、TDD间的切换在哪条信息内进行指示()AA.featureGroupIndicationB. rf-ParametersC. phyLayerParametersD. ue-Category18. 1个PRB长度(B)A、5ms
D、0.5ms19、inter-eNB切换消息是通过什么消息发送给UE的(C)CA、Handover
CommandB、Handover
RequestC、RRC Connection ReconfigurationD、RRC Connection Setup20.关于S1-Flex,描述正确的是()AA.改善UE的移动性管理,增强冗余性及负荷均衡B.移动性管理增强C.增强冗余性以
正在加载中,请稍后...2015NPO-NOKIA-LTE上半年高级考试题目_图文_百度文库
您的浏览器Javascript被禁用,需开启后体验完整功能,
享专业文档下载特权
&赠共享文档下载特权
&10W篇文档免费专享
&每天抽奖多种福利
两大类热门资源免费畅读
续费一年阅读会员,立省24元!
2015NPO-NOKIA-LTE上半年高级考试题目
阅读已结束,下载本文需要
想免费下载本文?
定制HR最喜欢的简历
下载文档到电脑,同时保存到云知识,更方便管理
加入VIP
还剩8页未读,
定制HR最喜欢的简历
你可能喜欢您所在位置: &
&nbsp&&nbsp&nbsp&&nbsp
LTE试题总结-陈.docx 38页
本文档一共被下载:
次 ,您可全文免费在线阅读后下载本文档。
下载提示
1.本站不保证该用户上传的文档完整性,不预览、不比对内容而直接下载产生的反悔问题本站不予受理。
2.该文档所得收入(下载+内容+预览三)归上传者、原创者。
3.登录后可充值,立即自动返金币,充值渠道很便利
LTE试题总结-陈
你可能关注的文档:
··········
··········
LTE 知识点总结 壮哥简述PCI规划中MOD3、MOD6、MOD30、MOD50等要求来源。参考答案: mod3:小区A的port0/port1和小区B的port1/ port0之间的RS信号在频域上不重叠, PSS信号不一样 mod6: 小区相同antenna port的RS信号在频域上不重叠 mod30:上行控制信道RS信号的root sequence不一样 mod50:小区之间PCFICH的频域位置不重叠1) 避免相同的PCI分配给邻区2) 避免模3相同的PCI分配给邻区,规避相邻小区的PSS序列相同3) 避免模6相同的PCI分配给邻区,规避相邻小区RS信号的频域位置相同4) 避免模30相同的PCI分配给邻区,规避相邻小区的PCFICH频域位置相同工程师在现场优化时,为控制覆盖,对1个使用两通道天线的小区进行降功率6dB操作(调整powerscaling),达到了预期的目标,该小区两通道的PMAX均为10W,在sib2中收到的referfencesingnalpower为12dBm,PB=1;RRCconnectionsetup中收到的PA=0。请简述这一操作的不良后果。参考答案: 在平均功率分配的条件下(pa=0,pb=1),10W两通道小区满功率发射时的RS信号功率为43dbm-10lgdbm,说明降功率的手段没有反应在广播消息中,而实际RSRP下降6db,会造成路损估计过大,在开环功控阶段会造成UE发射功率过大,产生上行干扰,影响网络性能或eNB异常,比如prach功率过大告警。为什么上行PUSCH的RB分配要小素数2、3、5的幂的乘积?参考答案: 目的是为了兼顾上行RB分配的灵活性和工程实现的便利。 因为虽然上行RB分配难以保障是2的m次冥。但是,只要可以表示成较小的素数的乘积,那么DFT就可以用相对复杂度较低的,非2基的FFT处理器来实现。比如大小M=144的DFT可以通过结合基2和基3的FFT处理来实现(144=3^2*2^4)。因此上行RB分配有此要求。列出LTE ENB trouble shooting的一些软件和工具(4个以上即算满分)参考答案: 有BTSlog,Emil,TTI-trace,LTE browser,eNB Snapshot,Ue TraceViewer, RRU console 等等。某LTE双路室分小区终端测得的最大下行吞吐量仅为30多M,小区内无其他用户,检查数据配置为TM3模式,请分析出现该问题的可能原因及排查方法?参考答案:1)?基站传输受限?2)?小区单用户PRB资源分配数受限?3)?基站MIMO参数配置不完整?4)?USIM卡在HSS配置的吞吐量能力受限?5)?室分一路天馈故障无信号;?或衰耗过大造成两路功率严重不平衡,无法实现MIMO.??排查方法:?1)?检查HSS?上设置的此用户的带宽属性?2)?如两UE?测试数据均能达到或接近30M,检查小区参数是否设置了对单UE限制PRB数。?3)?用多UE测试总吞吐量,如总吞吐量依旧为30M,检查传输PDN是否设置了带宽限制。4)?如UE不能实现双流,检查RA参数配置是否真正打开MIMO.5)?用site?master检查每路天馈系统是否存在故障。?6)?用UDP灌包方式排除S1接口问题请简述为保障节假日网络正常运行,应提前对网络哪些检测和操作,其正常的标准是什么,如果异常应如何处理?参考答案:1)检查eNB及其单板运行状态,应为正常。如果异常,可尝试复位单板或整机、更换板卡、或寻求厂家技术支持。2)检查小区状态,应为正常。如果异常,需按小区退服处理流程处理。3)检查S1/X2接口链路状态,应为正常。如果异常,需检查传输物理连接是否正常、检查S1和X2接口 [SCTP偶联] 和路由参数是否被修改、尝试复位eNB、或寻求厂家技术支持。4)检查单板运行时间,应与当前时间一致。如果异常,需检查GPS状态是否正常。5)检查单板CPU/内存占用率,正常结果应为CPU占用率<=60%且内存占用率<=90%。如果异常,可用禁止新用户接入小区(如延时bar小区)的方法暂时降低占用率,但长远来看,还是应扩容。6)检查eNB运行温度,正常结果应为单板运行温度<60℃,超过70℃的列为高优先级处理。如果异常,应检查eNB风扇转速是否正常,更换损坏的风扇,或检查eNB机房空调或增加散热设备。7)进行关键板卡主备倒换测试,应可成功发起倒换,倒换后业务接入正常。如果异常,应更换背板。Band38 频段的起始频点为2570MHZ,该频点对应的频点号EARFCN 为37750,Raster 为100KHZ。如果设定TDLTE 中心频点为2595,请问:该频点对应的EARFCN 为多少?参考答案:由公式 FDL = FUL = FDL_l
正在加载中,请稍后...}

我要回帖

更多关于 华为lte邻区核查工具 的文章

更多推荐

版权声明:文章内容来源于网络,版权归原作者所有,如有侵权请点击这里与我们联系,我们将及时删除。

点击添加站长微信